AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Baltacı’ya çarpan sürücü hakim karşısında

10 Şubat 2024 tarihinde Beyoğlu’nda, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Fatma Sevim Baltacı’ya karşıdan karşıya geçmeye çalışırken çarparak hayatını kaybetmesine neden olan sanık, sonunda hakim karşısına çıktı. Sanık, savunmasında “Virajı bitirirken birden beyaz bir şey çıktı karşıma. Ne olduğunu anlamak için olay yerine koştum ve yaralı bir kadın olduğunu gördüm. İlk yardım müdahalesi yapmaya başladım. Kusurum yok” diye beyanda bulundu. Mahkeme, ara kararını açıklayarak sanık Muratcan Türkyılmaz’ın tahliyesine hükmetti.

Olay günü, Beyoğlu istikametine seyir halinde olan Muratcan Türkyılmaz’ın, yukarıda bahsedilmiş olan şekilde karşıdan karşıya geçmeye çalışan Fatma Sevim Baltacı’ya çarparak hayatını kaybetmesine sebep olduğundan dolayı, 10 Şubat 2024’te yargılanmaya başlandı.

Duruşmaya, sanığın babası da katıldı ve hayatını kaybeden Fatma Sevim Baltacı’nın ailesine ulaşmaya çalıştığını ancak başarılı olamadığını söyleyerek, aileye baş sağlığı dileklerini iletti. Sanığın taraf avukatları yanı sıra AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanlığı avukatları da duruşmaya katıldı.

Sanık Muratcan Türkyılmaz, “yaralı bir kadın olduğunu görünce ilk yardım müdahalesi yapmaya başladım” dedi. Duruşmada cevap veren sanık, “sağlık personeli olarak çalıştığını ve olay günü iş çıkışı eve döndüğünü, hızının 55-60 km civarında olduğunu, virajı tamamlarken beyaz bir şeyin karşısına çıktığını ve aracın durdurulamayacak hızla olduğunu ve başka bir hastaneye götürüldüğünü” söyledi.

Davaya katılma talebinde bulunan AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanlığı avukatları, “Rahmetli arkadaşımız, 15 yıldır gönüllülük esasına göre çalışıyordu ve mesai bitiminde iş çıkışında bir kaza sonucu hayatını kaybederek şehit oldu” diyerek, davalarını takip ettiklerini dile getirdiler. Sanığın tutukluluk durumunun devam etmesini talep ettiler.

Sanığın tutukluluk halinin devamı, ayrıca gösterilen deliller ve yapılan tartışmalar sonucu, Muratcan Türkyılmaz’ın tutukluluk halinin devam etmesine hiçbir neden olmadığından dolayı, serbest bırakılmasına ve ayrıca yurt dışına çıkış yasağı uygulanmasına karar verildi. Ayrıca, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanlığı’nın suçun doğrudan zarar gören taraf olmadığı gerekçesiyle katılma talebinin reddi ve suç unsurlarının tespiti için olay yerinde keşif yapılmasına karar verildi. Duruşma ertelendi.

İddianameden yapış, iddianamede suçun Türk Ceza Kanunu’ndaki “taksirle ölüme sebebiyet verme” ve ceza muhakemesi kanunundaki “suçlu sabit olmadığı sürece kaydedilen bilgilerden dolayı tutuklu kalması halinde sanığın mevcut sabıkası, delillerin yerini alacaktır” gibi gerekçelerle suçun işlenmesi talep ediliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*