ATSO Başkanı Bahar: “2023 yılı sektörlerin toparlanma yılı oldu”

TO Yönetim Kurulu Başkanlığı olarak, ATSO bünyesinde kurulan konseylerimiz ve emrindeki birimlerimiz ile ülkemiz için turizm bakımından 2024 yılına ve yasa ile hedeflenen yeni rekorlar için şimdiden üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” dedi.Ayrıca Ali Bahar’ın yaptığı değerlendirmelerde 2023 turizm verilerine göre ülkenin toparlanma sürecini tamamlandığı ve 2024 sezonunda sektörün daha da yükseleceği vurgulandı.

ATSO Başkanı Ali Bahar: 2023 Turizm Verileri Değerlendirmesi

Yıllık turizm istatistiklerini görüşen ATSO Başkanı Ali Bahar, 2023 yılında turizm sektörünün pandeminin etkisini tamamen geride bırakarak tüm zamanların en yüksek ziyaretçi sayısını ve turizm gelirlerini elde ettiğini söyledi. Başkan Bahar, 2024 yılında sektörün hedeflerine ulaşmak için çalıştığına dikkat çekerek duraklama döneminin geride kaldığını belirtti.

Turizmde Yükseliş İvmesi

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı turizm istatistiklerini yorumlayan Başkan Bahar, “2023 yılında ülke ve Antalya için turizm ve bağlı sektörler açısından yeniden toparlanma ve yeni rekorlar kırılan bir yıl oldu” dedi. Yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 11.1 artışla 57 milyonun üzerine çıkıldığı ve turizm gelirlerinin de yüzde 16.9 artışla 54 milyar dolara yükseldiği belirtilen veriler Türkiye’de turizmde yükseliş ivmesi yakalandığını gösteriyor.

Geceleme Sayısı Düşük Ancak Gecelik Harcama Geliri Arttı

TÜİK verilerine göre 2022 yılında ortalama geceleme sayısının 10.3’ten 2023 yılında 9.8’e düştüğünü ancak yabancı ziyaretçilerin kişi başına düşen ortalama harcama düzeylerinin yüzde 5.1 arttığına dikkat çeken Başkan Bahar, bu durumun turizm gelirlerinin artması açısından önemli olduğunu vurguladı. 905 dolar olan ortalama kişi başına harcamanın 2023 yılında 952 dolara yükseldiğini belirten Bahar, bu verilerin günübirlik kiralama konusunda ülke genelinde yaşanan soruna dikkat çekti.

Günübirlik Kiralama Yasası ile Yeni Rekorlara

Ülkeyi ziyaret eden yabancı sayısında yüzde 11.1 oranında artış görülürken, Antalya’da bu artış oranının yüzde 16.8’e yükseldiğini belirten Başkan Bahar, Antalya’nın ülke turizminin dinamosu olduğunu vurguladı. Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısının Türkiye ortalamasının üzerinde olmasından memnuniyet duyduklarını ancak otel doluluk oranlarında aynı memnuniyeti yaşayamadıklarını söyledi. Bu durumun sebebinin günübirlik kiralama sorunu olduğunu belirten Bahar, bu nedenle kültür ve turizm bakanlığının yaptığı düzenlemenin öneminin altını çizdi. 2024 sezonunda yürürlüğe girecek olan günübirlik kiralamalara ilişkin yasal düzenlemenin, haksız rekabete ve yasadışı kazanca engel olacağını belirten Bahar, bu sayede turizm gelirlerinin artacağını ifade etti.

2023 Turizm Verileri ve 2024 Sezonu

Yapılan değerlendirmelere göre 2023 yılının ülkenin toparlanma yılı olduğu ve 2024 sezonunda sektörün hedeflerine ulaşmak için çalıştığı belirtiliyor. Antalya Turizm ve Otelciler Derneği (ATSO) bünyesinde kurulan konseylerin ve bağlı birimlerin ülke için turizm açısından 2024 yılına hazırlık yaptığı ifade ediliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*